Venezia by PVII

results

may 18, colonial council championships

                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Academy of Holy Names      140        2) Cobleskill-Richmondville   72   
    3) Voorheesville Central Scho  69        4) Ravena-Coeymans-Selkirk C  63   
    5) Cohoes High School          55        6) Schalmont High School      46   
    7) Lansingburgh High School    44        8) Albany Academy for Girls   35   
    9) Watervliet High School      15       10) Mechanicville Central Sch  12   

            2010 COLONIAL COUNCIL LEAGUE CHAMPIONSHIPS - 5/18/2010
                         TIMING BY WWW.FINISHRIGHT.COM
                                 Lansingburgh

Girls 100 Meter Dash
Preliminaries
  2 Ricks, Klarissa              Academy of Holy          13.44q  1
  4 Stodgell, Jennifer           Academy of Holy          13.51q  2
Finals
  1 Ricks, Klarissa              Academy of Holy          12.79
  5 Stodgell, Jennifer           Academy of Holy          13.71
Girls 200 Meter Dash
Preliminaries
  4 Ford, Mikaila                Academy of Holy          27.81q  3
  6 Cooper, Christina            Academy of Holy          28.30q  3
 10 Corsi, Meredith              Academy of Holy          30.48   2
Finals
  3 Ford, Mikaila                Academy of Holy          27.44
Girls 400 Meter Dash
  1 Isabelle, Laura              Academy of Holy        1:00.38   3
 10 Casale, Sara                 Academy of Holy        1:10.70   3
Girls 800 Meter Run
  1 Maloy, Catherine             Academy of Holy        2:25.73
  2 Triller, Leah                Academy of Holy        2:25.97
  3 Close, Kaitlin               Academy of Holy        2:28.18
Girls 1500 Meter Run
  1 Maloy, Catherine             Academy of Holy        4:52.47
  2 Triller, Leah                Academy of Holy        4:52.88
Girls 3000 Meter Run
  2 Allen, Molly                 Academy of Holy       11:14.80
  5 Kopp, Paige                  Academy of Holy       12:01.34
Girls 100 Meter Hurdles
Preliminaries
  3 Massaroni, Quinn             Academy of Holy          17.30q  3
Finals
  2 Massaroni, Quinn             Academy of Holy          16.86
Girls 400 Meter Hurdles
  5 Tuffey, Maura                Academy of Holy        1:15.04   2
 11 Zegger, Alex                 Academy of Holy        1:19.01   1
Girls 4x800 Meter Relay
  1 Academy of Holy Names  'A'                         10:24.69
     1) O'Keeffe, Carolyn               2) O'Keeffe, Addy
     3) Cooper, Morgan                  4) Kenney, Kim
Girls High Jump
  1 Kennedy, Theresa             Academy of Holy        5-06.00
  8 Triller, Claire              Academy of Holy        4-04.00
Girls Pole Vault
  1 Stark, Amanda                Academy of Holy        8-00.00
 -- McCarty, Meghan              Academy of Holy             NH
Girls Long Jump
  1 Ricks, Klarissa              Academy of Holy       16-07.00
Girls Triple Jump
  1 Kennedy, Theresa             Academy of Holy       35-04.25
  7 Massaroni, Quinn             Academy of Holy       31-02.00
Girls Shot Put
 10 Bazzoffi, Alessandra         Academy of Holy       24-01.50
Girls Discus Throw
 12 Bazzoffi, Alessandra         Academy of Holy          67-06
 16 Spicer, Christine            Academy of Holy          63-03

And, as always, full results from Section 2 Harrier

More results may be available from Section 2 Harrier