Venezia by PVII

results

may 27, class bb sectionals

Sectional Champs

               2010 Section II Class BB Championship - 5/27/2010
                         Broadalbin-Perth High School
                                    Results

                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Academy of Holy Names      136        2) Burnt Hills-Ballston Lake  86
    3) Ichabod Crane High School   52        4) Averill Park High School   50
    5) Glens Falls High School     45        6) Mohonasen High School      44
    7) Hudson Falls Central Scho   38        8) Scotia-Glenville High Sch  29
    9) Broadalbin-Perth High Scho  26       10) Schalmont High School      23
   11) Cobleskill-Richmondville    19       12) Lansingburgh High School   18
   13) Gloversville High School    10       14) South Glens Falls High Sc   9
   15) Emma Willard High School     4

Event 7  Girls 100 Meter Dash
  2 Ricks, Klarissa           JR Academy of Holy                   12.00    8
Event 19  Girls 200 Meter Dash
  4 Ford, Mikaila             FR Academy of Holy                   27.10    4
Event 13  Girls 400 Meter Dash
  1 Isabelle, Laura           SR Academy of Holy                   58.70   10
  3 Stodgell, Jennifer        JR Academy of Holy                 1:01.00    6
Event 17  Girls 800 Meter Run
  2 Maloy, Catherine          FR Academy of Holy                 2:17.20    8
  3 Triller, Leah              8 Academy of Holy                 2:18.20    6
Event 9  Girls 1500 Meter Run
  1 Maloy, Catherine          FR Academy of Holy                 4:40.00   10
Event 1  Girls 3000 Meter Run
Finals
  2 Triller, Leah              8 Academy of Holy                10:29.80    8
Event 15  Girls 400 Meter Hurdles
  6 Tuffey, Maura             SR Academy of Holy                 1:11.10    1
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
  1 Academy of Holy Names  'A'                                     49.20   10
     1) Cooper, Christina SR            2) Kennedy, Theresa SR
     3) Ford, Mikaila FR                4) Ricks, Klarissa JR
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
  4 Academy of Holy Names  'A'                                   4:08.70    4
Event 3  Girls 4x800 Meter Relay
  3 Academy of Holy Names  'A'                                  10:21.30    6
Event 27  Girls High Jump
  1 Kennedy, Theresa          SR Academy of Holy                 5-00.00   10
  5 Triller, Claire           SO Academy of Holy                J4-08.00    2
Event 29  Girls Pole Vault
  2 Stark, Amanda             JR Academy of Holy                10-00.00    7
Event 31  Girls Long Jump
  1 Ricks, Klarissa           JR Academy of Holy                17-02.50   10
  2 Kennedy, Theresa          SR Academy of Holy                16-09.25    8
Event 33  Girls Triple Jump
  1 Kennedy, Theresa          SR Academy of Holy                36-09.25   10
Event 37  Girls Shot Put
  2 Smith, Kolbi              SR Academy of Holy                40-10.50    8
Event 25  Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put Outdoor Pentathlon
  6 Corsi, Meredith           FR Academy of Holy          6.60m     309

Full Results from Section 2 Harrier

Noted: Points were spread out as 43 from sprints, 38 from distance and 55(!) from field events. And although seniors (not unexpectedly) contributed at least 52 of the points, freshmen and 8th graders tossed in 36, a good portent.

More results may be available from Section 2 Harrier