Venezia by PVII

cross country 2009

Sectionals, November 6

==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  5 Maloy, Catherine           9 Holy Names              6:19.6   17:58.37    5   
 13 Triller, Leah              8 Holy Names              6:31.6   18:32.37   13   
 14 Isabelle, Laura           12 Holy Names              6:37.7   18:49.70   14   
 15 Recchia, Lauren           12 Holy Names              6:39.9   18:56.07   15   
 19 Rowan, Sarah              10 Holy Names              6:46.9   19:15.75   18   
 29 Allen, Molly              10 Holy Names              7:03.9   20:04.20   25   
 36 Kenney, Kim               11 Holy Names              7:11.4   20:25.50   30   
 37 O'Keeffe, Addy             9 Holy Names              7:11.7   20:26.22        
 41 Kopp, Paige               11 Holy Names              7:29.7   21:17.51        
 45 O'Keeffe, Carolyn         11 Holy Names              7:42.1   21:52.78        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   3 Academy of the Holy Names    65    5   13   14   15   18   25   30           
      Total Time:  1:33:32.26                                                     
         Average:    18:42.46                                                     
            

Full results from Section 2 Harrier

Colonial Championship, October 30

Congratulations to the varsity and JV champs! Full results from Section 2 Harrier

Varsity
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Maloy, Catherine           9 Holy Names                6:07      18:35    1
  2 Triller, Leah              8 Holy Names                6:18      19:08    2
  4 Isabelle, Laura           12 Holy Names                6:24      19:26    4
  5 Recchia, Lauren           12 Holy Names                6:26      19:31    5
  6 Rowan, Sarah              10 Holy Names                6:26      19:33    6
 11 Allen, Molly              10 Holy Names                6:44      20:27   11
 13 Kenney, Kim               11 Holy Names                6:53      20:54   13

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Holy Names                   18    1    2    4    5    6   11   13
      Total Time:  1:36:13.00
         Average:    19:14.60

JV
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Women
  1 O'Keefee, Carolyn         11 Holy Names                6:54      20:56    1
  2 O'Keefee, Addy             9 Holy Names                6:56      21:02    2
  3 Kopp, Paige               11 Holy Names                6:59      21:12    3
  4 Mance, Nicole              9 Holy Names                7:08      21:40    4
  5 Ensslin, Tatiana           9 Holy Names                7:21      22:21    5
 12 Cavanaugh, Jenna           9 Holy Names                8:00      24:20   11
 20 Zegger, Alex              10 Holy Names                8:22      25:26   18
 21 Bernhoft, Jean Louise      9 Holy Names                8:26      25:36

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Holy Names                   15    1    2    3    4    5   11   18
      Total Time:  1:47:11.00
         Average:    21:26.20
            

Burnt Hills Invy, October 17

Third place finish for AHN varsity; Catherine Maloy was the highest AHN finisher at 7th. Pictures; Full results from Section 2 Harrier

   3 Holy Names                   95    7   12   18   25   33   96   98          
      Total Time:  1:35:02.47                                                    
         Average:    19:00.50                                                    
            

Dual Meet, October 13

Girls Results
Holy Names	20	Cobleskill-Rich.	36
Holy Names	15	Mechanicville	inc.
						
1.	Catherine Maloy		H.N	15:33
2.	Leah Triller		H.N	15:56
4.	Laura Isabelle		H.N	16:10
6.	Sarah Rowan			H.N	16:33
7.	Lauren Recchia		H.N	16:58
10.	Kim Kenney			H.N	18:02
            

Manhattan Invy, October 10

Meet results from CFPI Timing; Section 2 results from Section 2 Harrier

Pictures

Dual Meet, September 29

Girls Results
        Holy Names      20      Albany Academy  41
        Holy Names      15      Ravena          inc.
        Albany Academy  18      Ravena          inc.


Catherine Maloy H.N     18:37.4
Lauren Recchia  H.N     19:12.9
Lauren Isabelle H.N     19:53.0
Sarah Rowan     H.N     19:53.0
Leah Triller    H.N     19:53.0
Molly Allen     H.N     21:02.5
Carolyn O'Keefe H.N     21:40.2
Nicole Mance    H.N     22:27.9            

Results from Section 2 Harrier

Herrmann (Proctor) Invy

Second place finish for JV; first place in class for varsity, with second overall

             THE 67th E.J. HERRMANN CROSS COUNTRY INVITATIONAL
               PROCTOR PARK, UTICA, NY    SEPTEMBER 26, 2009
    UTICA POLICE AND FIRE MEMORIAL GIRLS JR VARSITY RACE #1 - 3.1 MILES

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  2.    57  HOLY NAMES (A)                     (25:01.6  125:07.6)
=================================================
  1      3  Addy O'Keeffe        FR    23:54.3
  2      4  Morgan Cooper        FR    24:06.4
  3      8  Tatiana Ensslin      FR    24:29.3
  4     12  Nicole Mance         FR    24:51.8
  5     30  Alex Zegger          SO    27:45.8
  6   ( 34) Megan Gallagher      FR    28:29.7
  7   ( 35) Jean Louise Bernhoft SO    28:58.0

             THE 67th E.J. HERRMANN CROSS COUNTRY INVITATIONAL
               PROCTOR PARK, UTICA, NY    SEPTEMBER 26, 2009
                LIONS CLUB GIRLS VARSITY RACE #2 - 3.1 MILES

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    34  HOLY NAMES (A)                     (20:53.1  104:25.3)
=================================================
  1      2  Catherine Maloy      FR    20:21.6
  2      4  Leah Triller          8    20:28.8
  3      5  Lauren Recchia       SR    20:29.9
  4     11  Sarah Rowan          SO    21:31.0
  5     12  Laura Isabelle       SR    21:34.0
  6   ( 34) Molly Allen          SO    23:06.0
  7   ( 60) Carolyn O'Keeffe     JR    24:45.6
            

Full results from Leone Timing; Pictures

Edwin Springstead (Shaker) Invitational

Holy Names turns in a first-place finish under new head coach Carlo Cherubino!

Girls 3.04 Mile Run CC VARSITY
  3 Maloy, Catherine             Academy of t          19:41.70
  4 Recchia, Lauren              Academy of t          19:49.80
  8 Isabelle, Laura              Academy of t          20:07.90
  9 Triller, Leah                Academy of t          20:17.20
 23 rowan, Sarah                 Academy of t          21:19.00
 37 Apfelbaum, Meredith          Academy of t          23:04.90
 40 O'Keeffe, Carolyn            Academy of t          23:16.00
        Event 9 Girls 3.04 Mile Run CC VARSITY
        1 Academy of the Holy Names 47 3 4 8 9 23 37 40
        Total Time: 1:41:15.60
Girls 3.04 Mile Run CC JV TEAM
 30 Zegger, Alex                 Academy of t          27:06.10
Girls 1.5 Mile Run CC FROSH TEAM
 16 Cooper, Morgan               Academy of t          10:21.10
 21 O'Keeffe, Addy               Academy of t          10:38.30
 25 Mance, Nicole                Academy of t          10:54.40
 31 Ensslin, Tatiana             Academy of t          11:34.50
 34 Gallagher, Megan             Academy of t          12:02.40
 36 Cavanaugh, Jenna             Academy of t          12:35.00
 38 Bernhardt, Jean Louise       Academy of t          12:53.50
Girls 1.5 Mile Run CC FROSH EXTRA
 29 Pappas, Hayley               Academy of t          14:32.60
            

Full results from Section 2 Harrier; Pictures are posted

Niskayuna Ediken

Section 2 Harrier has results from the September 5 Niskayuna Ekiden

For those (like me) who don't know what an ekiden is, it's a long distance relay.