Venezia by PVII

cross country 2010

states, november 13

               THE 2010 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                    LAKESIDE PARK, PAWLING - NOVEMBER 13

                     GIRLS CLASS AA RACE - 5000 METERS

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
---------------------------------------------------------------------------------
PLACE  PTS NAME                    GRADE  SCHOOL                     TIME    PACE
----------------------------------------------------------------------------------
    8      Leah Triller            FR  1  Academy of the Holy Names 19:00.6  6:08 
            

Full results from Section 2 Harrier

sectionals, november 5

 Queensbury H.S. Spartans                                    HY-TEK's Meet Manager
              2010 Section 2 Cross Country Championships - 11/5/2010
                               Saratoga State Park
                               Last Completed Event

Event 7  Girls 5k Run CC Class A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  4   #10 Triller, Leah        9 Holy Names                5:45      17:50    4
 18    #1 Allen, Molly        11 Holy Names                6:17      19:31   16
 22    #5 Kenney, Kim         12 Holy Names                6:22      19:44   20
 26    #2 Close, Kaitlin       8 Holy Names                6:25      19:55   23
 30    #6 Kopp, Paige         12 Holy Names                6:46      20:59   27
 37    #3 Franchini, Rhianna   9 Holy Names                6:52      21:20   30
 38    #4 Kennedy, Mckenzie    9 Holy Names                6:54      21:24   31
 40    #9 Rowan, Sarah        10 Holy Names                6:59      21:40
 49    #8 Riedy, Emily        12 Holy Names                7:09      22:13
 52    #7 O'Keeffe, Caroline  12 Holy Names                7:12      22:22

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   3 Academy of the Holy Names    90    4   16   20   23   27   30   31
      Total Time:  1:37:59.00
         Average:    19:35.80
            

Full results from Section 2 Harrier

colonial championship, october 29

 Fonda-Fultonville High School                              Hy-Tek's Meet Manager
                   Colonial Council Championships - 10/29/2010
                         Colonial Council Championships
                               Saratoga State Park
                              Last Completed Event

Event 5  Girls 3.04 Mile Run CC Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Event 5  Girls 3.04 Mile Run CC Varsity
  1 Triller, Leah             FR Holy Names            17:46.30    1
  6 Close, Kaitlin             8 Holy Names            19:21.34    6
  7 Allen, Molly              JR Holy Names            19:24.75    7
  9 Kenney, Kim               SR Holy Names            19:37.30    9
 24 Kopp, Paige               SR Holy Names            20:51.77   24
 32 Franchini, Rhianna        FR Holy Names            21:18.37   32
 34 Rowan, Sarah              JR Holy Names            21:22.88   34

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Academy of the Holy Names    47    1    6    7    9   24   32   34
      Total Time:  1:37:01.46
         Average:    19:24.30

Event 3  Girls 3.04 Mile Run CC J.V
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 O'Keeffe, Addy            SO Holy Names            20:47.51    1
  2 Kennedy, Mackenzie        FR Holy Names            21:27.22    2
  4 Mance, Nicole             SO Holy Names            21:59.83    3
  5 O'Keeffe, Carolyn         SR Holy Names            22:06.23    4
  7 Lombardi, Isabelle         8 Holy Names            22:45.62    5
  8 Ensslin, Tatiana          SO Holy Names            22:57.56    6
  9 Hummel, Sarah              8 Holy Names            23:04.19    7
 21 Neimeyer, Elena           FR Holy Names            25:26.27

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Academy of the Holy Names    15    1    2    3    4    5    6    7
      Total Time:  1:49:06.41
         Average:    21:49.29
            

Full results from Section 2 Harrier

albany county meet, october 22

Varsity

Team Scores

4 Holy Names 98
1 Leah Triller AHN 18:37
18 Kaitlin Close AHN 19:48
20 Kim Kenney AHN 19:52
21 Molly Allen AHN 19:53
38 Paige Kopp AHN 21:21
54 Sarah Rowan AHN 22:40

JV

23 Mackenzie Kennedy AHN 22:03
34 Nicole Lance AHN 22:33
38 Tatiana Ensslin AHN 23:03
52 Alex Zegger AHN 24:09

Frosh

34 Isabelle Lombardi AHN 10:48
35 Sarah Hummel AHN 10:51
65 Elene Neimeyer AHN 13:20

Full results from Section 2 Harrier

ichabod crane dual meet, october 19

at AHN, 2.66 miles: AHN 15 Ichabod 45

  1. Kim Kenney AHN 18:28
  2. Kaitlin Close AHN 18:29
  3. Leah Triller AHN 18:30
  4. Molly Allen AHN 19:35
  5. Emily Riedy AHN 19:19
  6. Angela Donais IC 19:21
  7. Paige Kopp AHN 19:28
  8. Jen Receveur IC 19:31
  9. Alexa Baker IC 20:16
  10. Sagan Leggett IC 20:17

burnt hills invitational, october 16

Event 11  Girls 5k Run CC Var3 - Girls
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  3 Maloy, Catherine             Holy Names            17:59.56    3
  6 Triller, Leah                Holy Names            18:09.38    6
 59 Allen, Molly                 Holy Names            19:42.77   59
 81 Kenney, Kim                  Holy Names            20:15.28   80
100 O'Keefe, Addy                Holy Names            20:49.28   99
118 Riedy, Emily                 Holy Names            21:30.07  115

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   9 Holy Names                  247    3    6   59   80   99  115
      Total Time:  1:36:56.28
         Average:    19:23.26

Event 5  Girls 5k Run CC JV - Girls
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 40 Rowan, Sarah                 Holy Names            21:37.88   37
 54 Kopp, Paige                  Holy Names            21:59.65   51
 56 Franchini, Rhianna           Holy Names            22:02.23   53
 57 Kennedy, Mackenzie           Holy Names            22:03.31   54
 63 O'Keefe, Carolyn             Holy Names            22:08.34   60
 89 Mance, Nicole                Holy Names            22:47.90   77
 90 Ensslin, Tatiana             Holy Names            22:50.93   78
146 Zegger, Alex                 Holy Names            24:40.32

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
  11 Holy Names                  255   37   51   53   54   60   77   78
      Total Time:  1:49:51.41
         Average:    21:58.29

Event 3  Girls 3k Run CC Frosh- Girls
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 70 Hummel, Sarah                Holy Names            13:56.03
101 Lombardi, Isabelle           Holy Names            14:27.07
141 Neimeyer, Elena              Holy Names            17:09.23

Event 1  Girls 3k Run CC Mod - Girls
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
114 Mance, Lauren                Holy Names            15:51.35
193 Kent, Theresa                Holy Names            18:36.95

Full Results from Section 2 Harrier

ravena dual meet, october 12

AHN 15 RCS 50

  1. Kaitlin Close AHN 17:26
  2. Kim Kenney AHN 17:27
  3. Molly Allen AHN 17:36
  4. Addy O'Keeffe AHN 18:32
  5. Mckenzie Kennedy AHN 19:08
  6. Sarah Rowan AHN 19:11
  7. Carolyn O'Keeffe AHN 19:25
  8. Rihanna Franchini AHN 19:27

manhattan invitational

 C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License                HY-TEK's Meet Manager
               Reebok- Manhattan Cross Country Invite - 10/9/2010
                          Results at www.cfpitiming.com
                          Van Cortlandt Park, Bronx, NY
                              Last Completed Event

Event 36  Girls 2.5 Mile Run CC Varsity B.
=======================================================================
Boys Varsity: & 13:55.30  2007        Carly Seymour, Central Cambria, P
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  5 Catherine Maloy           10 Acad. Holy Names      15:22.16    5
  6 Leah Triller              09 Acad. Holy Names      15:30.20    6
 62 Kaitlin Close              8 Acad. Holy Names      17:25.11   62
 68 Molly Allen               11 Acad. Holy Names      17:28.76   68
 70 Kim Kenney                12 Acad. Holy Names      17:30.71   70
125 Sarah Rowan               11 Acad. Holy Names      18:48.87  125
126 Rhianna Franchini         09 Acad. Holy Names      18:49.76  126

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   7 Academy of Holy Names   A   211    5    6   62   68   70
      Total Time:  1:23:16.94
         Average:    16:39.39

Event 20  Girls 2.5 Mile Run CC Jr. Var. C.
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 55 Mackenzie Kennedy         09 Acad. Holy Names      19:18.30   55
 64 Nicole Mance              10 Acad. Holy Names      19:40.59   64
 66 Sarah Hummel               8 Acad. Holy Names      19:42.14   66
 72 Tatiana Ensslin           10 Acad. Holy Names      19:52.32   72
 86 Isabelle Lombardi          8 Acad. Holy Names      20:18.18   86
110 Alex Zegger               11 Acad. Holy Names      21:02.61  110
140 Elena Neimeyer            09 Acad. Holy Names      22:22.66  140

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
  10 Academy of Holy Names   A   343   55   64   66   72   86
      Total Time:  1:38:51.53
         Average:    19:46.31
            

Varsity Results from CFP Timing

JV Results from CFP Timing

herrmann invitational, september 25

             THE 68th E.J. HERRMANN CROSS COUNTRY INVITATIONAL
               PROCTOR PARK, UTICA, NY    SEPTEMBER 25, 2010
             JOHN CONVERTINO GIRLS VARSITY RACE #3 - 3.1 MILES

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
--------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                       CLASS
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                  TIME    PACE   PLC
--------------------------------------------------------------------------------
    1    1 Catherine Maloy     SO  1  Holy Names             19:11.2  6:11  A  1
    3    3 Leah Triller        FR  1  Holy Names             19:38.4  6:20  A  2
   13   12 Kaitlin Close        8  2  Holy Names             21:26.6  6:55  A  4
   15   14 Kim Kenney          SR  2  Holy Names             21:30.7  6:56  A  5
   19   18 Molly Allen         JR  8  Holy Names             21:51.5  7:03  A  6
   30   28 Paige Kopp          SR  6  Holy Names             23:10.9  7:28  A  9
   35   32 Sarah Rowan         JR 12  Holy Names             23:41.9  7:38  A 10
   38      Rhianna Franchini   FR  6  Holy Names             23:59.9  7:44  A 12

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    48  HOLY NAMES (A)                     (20:43.7  103:38.4)
=================================================
  1      1  Catherine Maloy      SO    19:11.2
  2      3  Leah Triller         FR    19:38.4
  3     12  Kaitlin Close         8    21:26.6
  4     14  Kim Kenney           SR    21:30.7
  5     18  Molly Allen          JR    21:51.5
  6   ( 28) Paige Kopp           SR    23:10.9
  7   ( 32) Sarah Rowan          JR    23:41.9

      UTICA CITY SCHOOL DISTRICT GIRLS JR VARSITY RACE #2 - 3.1 MILES
--------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                       CLASS
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                  TIME    PACE   PLC
--------------------------------------------------------------------------------
   24      Nicole Mance        SO  7  Holy Names             24:53.3  8:01  A  1
   44      Alex Zegger         JR  7  Holy Names             26:04.4  8:24  A  5
            

AHN was also in first place in the combined team scores. Nice showing!

Full results from Leone Timing

League Meet, September 21

Girls Results

Holy Names 19 Albany Academy 40
Holy Names 15 Lansingburgh 44
Holy Names 15 Schalmont 50
Albany Academy 21 Lansingburgh 38
Albany Academy 18 Schalmont 44
Lansingburgh 23 Schalmont 32
1 Catherine Maloy HN 19:08
2 Morgan Wojutusik AA 19:12
3 Leah Triller HN 19:20
4 Kaitlin Close HN 20:21
5 Kim Kenney HN 20:22
6 Molly Allen HN 20:33
7 Nora Lankof AA 20:54
8 Sarah Jones AA 21:06
9 Blair Meeson Lan 21:12
10 Major Lan 21:16

Full Results from Section 2 Harrier

 

Queensbury Invy

Queensbury H.S. Spartans                                   HY-TEK's Meet Manager
             Queensbury Adirondack Cross Country Classic - 9/18/2010
                             Queensbury High School
                              Last Completed Event

Event 5  Girls 5k Run CC Varsity Div1
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  2 Maloy, Catherine          10 Academy of t          18:31.90    2
  3 Triller, Leah              9 Academy of t          18:47.78    3
 32 Close, Kaitlin             8 Academy of t          20:53.06   32
 35 Kenney, Kim               12 Academy of t          21:07.71   34
 37 Allen, Molly              11 Academy of t          21:21.61   36
 48 Kennedy, Mackenzie         9 Academy of t          23:03.27   46
 49 Kopp, Paige               12 Academy of t          23:08.86   47

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   5 Academy of the Holy Names   107    2    3   32   34   36   46   47
      Total Time:  1:40:42.06
         Average:    20:08.42

Event 9  Girls 5k Run CC Junior Var
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  9 O'Keeffe, Addy            10 Academy of t          22:34.67    8
 12 Riedy, Emily              12 Academy of t          22:44.49   11
 21 Rowan, Sarah              11 Academy of t          23:47.85   19
 25 Franchini, Rhianna         9 Academy of t          23:55.57   23
 35 Mance, Nicole             10 Academy of t          24:35.03   27
 37 Zegger, Alex              11 Academy of t          24:48.92   29
 38 Ensslin, Tatiana          10 Academy of t          24:55.79   30

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   4 Academy of the Holy Names    88    8   11   19   23   27   29   30
      Total Time:  1:57:37.61
         Average:    23:31.53

Event 3  Girls 2896 Meter Run CC Freshman
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 22 Lombardi, Isabelle         8 Academy of t          13:03.70   18
 24 Hummel, Sarah              8 Academy of t          13:06.23   19
 32 Mance, Lauren              7 Academy of t          13:26.70   22
 47 Insero, Alyson             9 Academy of t          14:17.24   25
 54 Neimeyer, Elena            9 Academy of t          14:44.63   26

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   4 Academy of the Holy Names   110   18   19   22   25   26
      Total Time:  1:08:38.50
         Average:    13:43.70
             

Full results from Section 2 Harrier

Shaker Invy

                        ED SPRINGSTEAD INVITE - 9/10/2010
                              FORMER SHAKER INVITE
                           COLONIE TOWN PARK (ROUTE 9)
                              Last Completed Event

Event 9  Girls 3.04 Mile Run CC 3.04 MILES Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  4 Maloy, Catherine             Academy of the H      18:27.60    4
  5 Triller, Leah                Academy of the H      18:35.80    5
 34 Close, Kaitlin               Academy of the H      20:50.10   34
 35 Kenney, Kim                  Academy of the H      20:51.20   35
 37 Allen, Molly                 Academy of the H      21:08.60   37
 56 Kopp, Paige                  Academy of the H      23:38.80   56
 58 Rowan, Sarah                 Academy of the H      24:24.60   58

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   4 Academy of the Holy Nam A   115    4    5   34   35   37
      Total Time:  1:39:53.30
         Average:    19:58.66

 14 Kennedy, MacKenzie           Academy of the H      22:18.40   14
 32 O'Keeffe, Carolyn            Academy of the H      23:54.60   32
 37 Mance, Nicole                Academy of the H      24:16.30   37
 40 Francini, Rhianna            Academy of the H      24:34.70   40
 44 Ensslin, Tatiana             Academy of the H      25:03.20   44
 51 Zegger, Alex                 Academy of the H      27:22.20   51
                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   7 Academy of the Holy Nam A   167   14   32   37   40   44
      Total Time:  2:00:07.20
         Average:    24:01.44

Event 8  Girls 3.04 Mile Run CC (3.04) EXTRA Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 35 Mance, Lauren                Academy of the H      11:05.30   35
 45 Lombardi, Isabelle           Academy of the H      11:55.50   45
 50 Insero, Alyson               Academy of the H      12:40.00   50
 51 Neimeyer, Elena              Academy of the H      12:42.60   51
            

Full results from Section 2 Harrier

Niskayuna Ekiden

Licensed to Niskayuna High School       HY-TEK's Meet Manager 9/4/2010 03:36 PM
                       2010 Niskayuna Ekiden - 9/4/2010
                            Iroquois Middle School
                                    Results

Girls 3x2500 Meter Relay VAR TEAM
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  3 Academy of the Holy Names  'A'                              30:32.3h
     1) Leah Triller                    2) Kim Kenney
     3) Molly Allen                     4)
  6 Academy of the Holy Names  'B'                              31:28.4h
     1) Catherine Maloy                 2) Kaitlin Close
     3) Rhianna Francini                4)
 12 Academy of the Holy Names  'C'                              34:53.1h
     1) Tatiana Ensslin                 2) MacKenzie Kennedy
     3) Emily Riedy                     4)
Girls 3x1050 Meter Relay Frosh Team
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  2 Academy of the Holy Names  'A'                              15:36.8h
     1) Sarah Hummell                   2) Alyson Insero
     3) Elena Neimeyer                  4)
           

Section 2 Harrier has results from the September 4 Niskayuna Ekiden

For those (like me) who don't know what an ekiden is, it's a long distance relay.