Venezia by PVII

cross country 2011

Nike XC Regional

     THE 2011 NIKE CROSS REGIONAL CHAMPIONSHIPS - NEW YORK & NORTHEAST
            November 26   Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls

               NEW YORK GIRLS CHAMPIONSHIP RACE - 5000 METERS

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com

----------------------------------------------------------------------------------
PLACE  PTS NAME                YR TEAM                         TIME    2.5K  2.5K
----------------------------------------------------------------------------------
   19   14 Leah Triller        SO Academy Of The Holy Names   19:17.5  9:29  9:49
   26   21 Catherine Maloy     JR Academy Of The Holy Names   19:33.8  9:43  9:51
   48   35 Jacqueline Willsey  JR Academy Of The Holy Names   20:09.9  9:55 10:15
   69   54 Kaylee Scott        FR Academy Of The Holy Names   20:40.2 10:15 10:26
  103   82 Kaitlin Close       FR Academy Of The Holy Names   21:56.0 10:53 11:03
  104   83 Emily Reid          JR Academy Of The Holy Names   21:57.8 10:56 11:02
  125  100 Molly Allen         SR Academy Of The Holy Names   22:49.3 11:08 11:42

  5.   206  Academy Of The Holy Names      (20:19.5  101:37.4 2:38.5)
=============================================
  1     14  Leah Triller       SO 19:17.5
  2     21  Catherine Maloy    JR 19:33.8
  3     35  Jacqueline Willsey JR 20:09.9
  4     54  Kaylee Scott       FR 20:40.2
  5     82  Kaitlin Close      FR 21:56.0
  6   ( 83) Emily Reid         JR 21:57.8
  7   (100) Molly Allen        SR 22:49.3

Full results from Section 2 Harrier

Federation meet

       THE 2011 NEW YORK STATE FEDERATION CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS
            November 19   Held at Bowdoin Park, Wappingers Falls
                         GIRL'S RACE - 5000 METERS

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
---------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE
PLACE  PTS NAME                PLACE  TEAM                          TIME    PACE
---------------------------------------------------------------------------------
   24   13 Leah Triller        SO  8  Academy Of The Holy Names    19:09.5  6:10
   27   14 Catherine Maloy     JR  7  Academy Of The Holy Names    19:15.1  6:12
  115   71 Kaylee Scott        FR 14  Academy Of The Holy Names    20:44.1  6:41
  129   82 Emily Reid          JR 37  Academy Of The Holy Names    20:55.9  6:45
  169  113 Kaitlin Close       FR 22  Academy Of The Holy Names    21:27.5  6:55
  222  154 Molly Allen         SR 62  Academy Of The Holy Names    22:27.7  7:14
  248  180 MacKenzie Kennedy   SO 62  Academy Of The Holy Names    23:49.0  7:40

 14.   293  Academy Of The Holy Names      (20:18.5  101:32.1 2:18.0)
=============================================
  1     13  Leah Triller        SO    19:09.5
  2     14  Catherine Maloy     JR    19:15.1
  3     71  Kaylee Scott        FR    20:44.1
  4     82  Emily Reid          JR    20:55.9
  5    113  Kaitlin Close       FR    21:27.5
  6   (154) Molly Allen         SR    22:27.7
  7   (180) MacKenzie Kennedy   SO    23:49.0

Full results from Section 2 Harrier

State meet

Three Holy Names runners finish, and help the Section 2 combined team to a second-place finish

               THE 2011 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS
              VERNON-VERONA-SHERRILL HIGH SCHOOL - NOVEMBER 12

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
Class B Girls

----------------------------------------------------------------------------------
PLACE  PTS NAME                    GRADE  SCHOOL                     TIME    PACE
----------------------------------------------------------------------------------
   31      Leah Triller            SO  9  Academy Of The Holy Names 21:10.6  6:50
   32      Catherine Maloy         JR  9  Academy Of The Holy Names 21:17.4  6:53
   42      Jacqueline Willsey      JR 12  Academy Of The Holy Names 21:32.0  6:57

Full results from Section 2 Harrier

Sectionals

Holy Names claims second behind BH/BL; Leah Triller is first place finisher

Event 9  Girls 4908 Meter Run CC Class B
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1   #10 Triller, Leah       10 Academy of t            5:46.8   17:37.43    1
  4    #6 Maloy, Catherine    11 Academy of t            6:00.4   18:18.90    4
  5   #11 Willsey, Jacquelin  11 Academy of t            6:00.5   18:19.25    5
 18    #8 Scott, Kaylee        9 Academy of t            6:15.9   19:06.30   16
 19    #2 Close, Kaitlin       9 Academy of t            6:17.0   19:09.76   17
 29    #5 Kennedy, Mackenzie  10 Academy of t            6:31.5   19:53.94   26
 39    #7 Reid, Emily         11 Academy of t            6:39.6   20:18.52   34
 58    #1 Allen, Molly        12 Academy of t            6:50.7   20:52.50
 72    #4 Franchini, Rhianna  10 Academy of t            7:00.0   21:20.89
 83    #3 Franchini, Rachel    9 Academy of t            7:06.2   21:39.64

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   2 Academy of the Holy Names    43    1    4    5   16   17   26   34
      Total Time:  1:32:31.64
         Average:    18:30.33

Full results from Section 2 Harrier

Colonial Council Championship

Event 5  Girls 3.04 Mile Run CC Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maloy, Catherine          JR Holy Names            18:26.37    1
  2 Triller, Leah             SO Holy Names            18:26.59    2
  3 Willsey, Jacqueline       JR Holy Names            18:26.83    3
  7 Close, Kaitlin            FR Holy Names            19:29.45    7
  9 Kennedy, Mackenzie        SO Holy Names            19:48.34    9
 10 Reid, Emily               JR Holy Names            19:59.47   10
 22 Allen, Molly              SR Holy Names            20:56.21   22
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Academy of the Holy Names    22    1    2    3    7    9   10   22
      Total Time:  1:34:37.58                                                    
         Average:    18:55.52                                                    

J.V. Girls

Event 3  Girls 3.04 Mile Run CC J.V.
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Franchini, Rhianna        SO Holy Names            21:12.38    1
  2 Franchini, Rachael        FR Holy Names            21:20.43    2
  3 Triller, Claire           SR Holy Names            21:28.03    3
  4 Hummel, Sarah             FR Holy Names            21:37.62    4
  5 Lombardi, Isabelle        FR Holy Names            21:46.53    5
  6 Smith, Julia              FR Holy Names            22:39.09    6
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Academy of the Holy Names    15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:47:24.99                                                    
         Average:    21:29.00                                                    

Modified Girls

Girls 1.7 Mile Run CC Modified
=========================================================================================
    4   410  Harris, Chamberlain          7  Academy of the Holy Names    14:29.04

Full results from Section 2 Harrier

Pictures

Albany County Meet

Event 6 Girls 3.05 Mile Run CC Girls Vars
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Triller, Leah 10 Academy of t 18:33.19 1
4 Willsey, Jacqueline 11 Academy of t 19:05.04 3
5 Maloy, Catherine 11 Academy of t 19:09.64 4
12 Close, Kaitlin 9 Academy of t 19:51.12 11
18 Reid, Emily 11 Academy of t 20:19.67 17
33 Kennedy, Mackenzie 10 Academy of t 21:16.40 32
38 Allen, Molly 12 Academy of t 22:26.77 37

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Academy of the Holy Names 36 1 3 4 11 17 32 37
Total Time: 1:36:58.66
Average: 19:23.74

J.V. Girls

=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
27 Franchini, Rhianna 10 Academy of t 22:20.87
31 Triller, Claire 12 Academy of t 22:33.27

Frosh Girls

Event 2 Girls 1.5 Mile Run CC Girls Frosh
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
16 Franchini, Rachel 9 Academy of t 10:17.00
19 Hummel, Sarah 9 Academy of t 10:20.00
29 Lombardi, Isabelle 9 Academy of t 10:35.00

Full results from Section 2 Harrier

Burnt Hills Invy, October 15

Event 12  Girls 5k Run CC Div3 - Girls
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  6 Triller, Leah                Holy Names            18:20.72    6
 19 Maloy, Catherine             Holy Names            18:49.83   19
 21 Willsey, Jacqueline          Holy Names            18:50.59   21
 38 Close, Kaitlin               Holy Names            19:21.21   37
 58 Reid, Emily                  Holy Names            19:41.76   57
114 Allen, Molly                 Holy Names            21:21.30  112
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   3 Holy Names                  140    6   19   21   37   57  112
      Total Time:  1:35:04.11                                                    
         Average:    19:00.83                                                    

J.V. Girls

Event 6  Girls 5k Run CC JV - Girls
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 17 Kennedy, Mackenzie           Holy Names            20:58.56
 48 Franchini, Rhianna           Holy Names            21:53.59
 67 Triller, Claire              Holy Names            22:23.02

Frosh Girls

Event 3  Girls 3k Run CC Fresh - Girl
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 34 Franchini, Rachael           Holy Names            13:19.92
 50 Lombardi, Isabelle           Holy Names            13:44.51
 53 Hummel, Sarah                Holy Names            13:51.27
 90 Smith, Julia                 Holy Names            14:42.75

Modified Girls

Event 1  Girls 3k Run CC Mod Girl
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 36 Harris, Chamberlain          Holy Names            14:41.25

Full results from Section 2 Harrier

Manhattan Invy, October 9

Event 35  Girls 2.5 Mile Run CC Varsity A.
=======================================================================
Boys Varsity: & 13:55.30  2007        Carly Seymour, Central Cambria, P
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  2 Leah Triller              10 Academy of H           15:43.9    2
  4 Jacqueline Willsey        11 Academy of H           15:58.5    4
  7 Kaylee Scott              09 Academy of H           16:02.2    7
 13 Catherine Maloy           11 Academy of H           16:23.0   13
 18 Kaitlin Close             09 Academy of H           16:36.4   18
 60 Emily Reid                11 Academy of H           17:44.3   60
104 Mackenzie Kennedy         10 Academy of H           18:50.6  104
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Academy of Holy Names        44    2    4    7   13   18   60  104
      Total Time:  1:20:44.00
         Average:    16:08.80

Full Results from the meet website

Pictures from Stone Photography, the official Manhattan Invy photographer. AHN pictures: here, here, here, here, here, and here.

Meet Results Page from Section 2 Harrier

League Meet, October 4

Holy Names 15 Cobleskill-Rich. 48
Holy Names 15 Ravena 46
Holy Names 15 Watervliet inc.
Ichabod Crane 21 Albany Academy 34
Ichabod Crane 15 Watervliet inc.
Albany Academy 15 Watervliet inc.
Cobleskill-Rich. 26 Ravena 30
  Individuals
1. Catherine Maloy H.N 18:11
2. Leah Triller H.N 18:11
3. Kaylee Scott H.N 18:12
4. Kaitlin Close H.N 18:12
5. Emily Reid H.N 18:12
6. Alaina Kruger RCS 18:47
7. Jordan Fogel C-R 18:49
8. McKenzie Kennedy H.N 18:57
9. Morgan Wojtusik A.A 19:03
10. Colleen Tretheway I.C 19:08

Full results from Section 2 Harrier

Herrman (Utica) Invy

             THE 69th E.J. HERRMANN CROSS COUNTRY INVITATIONAL
               PROCTOR PARK, UTICA, NY    SEPTEMBER 24, 2011
             JOHN CONVERTINO GIRLS VARSITY RACE #2 - 3.1 MILES

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
--------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE                                       CLASS
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                  TIME    PACE   PLC
--------------------------------------------------------------------------------
    1    1 Leah Triller        SO  1  Holy Names             20:08.1  6:29  B  1  
    3    3 Catherine Maloy     JR  1  Holy Names             20:36.9  6:39  B  2  
    6    6 Kaylee Scott        FR  1  Holy Names             20:45.8  6:41  B  3  
    8    8 Jacqueline Willsey  JR  5  Holy Names             20:52.9  6:44  B  4  
   19   19 Emily Reid          JR  7  Holy Names             22:00.3  7:05  B  7  
   20   20 Kaitlin Close       FR  3  Holy Names             22:07.2  7:08  B  8  
   39   39 Mackenzie Kennedy   SO  8  Holy Names             23:16.0  7:30  B 19  
   48      Molly Allen         SR 15  Holy Names             23:56.3  7:43  B 27  

------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    37  HOLY NAMES (B)                     (20:52.8  104:24.0)
=================================================
  1      1  Leah Triller         SO    20:08.1
  2      3  Catherine Maloy      JR    20:36.9
  3      6  Kaylee Scott         FR    20:45.8
  4      8  Jacqueline Willsey   JR    20:52.9
  5     19  Emily Reid           JR    22:00.3
  6   ( 20) Kaitlin Close        FR    22:07.2
  7   ( 39) Mackenzie Kennedy    SO    23:16.0

Full Results from Leone Timing - AHN results found in Race 8: John Convertino Girls Varsity 2 and in the Girls Varsity Merge

VVS Invy

      THE 8th ANNUAL VERNON-VERONA-SHERRILL CROSS COUNTRY INVITATIONAL
                             SEPTEMBER 17, 2011
                      GIRLS VARSITY RACE 4 - 3.1 MILES

                 Results by Leone Timing & Results Services
                            www.leonetiming.com
---------------------------------------------------------------------------------
                               GRADE
PLACE  PTS NAME                PLACE  SCHOOL                        TIME    PACE
---------------------------------------------------------------------------------
    2    2 Leah Triller        SO  1  Holy Names                   19:23.2  6:15
    7    7 Kaylee Scott        FR  1  Holy Names                   20:27.4  6:36
   10   10 Jacqueline Willsey  JR  3  Holy Names                   20:41.2  6:40
   15   15 Kaitlin Close       FR  3  Holy Names                   21:20.7  6:53
   16   16 Emily Reid          JR  4  Holy Names                   21:22.4  6:53 
   47   43 Mackenzie Kennedy   SO 14  Holy Names                   22:49.9  7:21
   53   49 Molly Allen         SR 14  Holy Names                   22:57.5  7:24
   61      Rachel Franchini    FR 13  Holy Names                   23:15.9  7:30
   68      Rhianna Franchini   SO 18  Holy Names                   23:37.0  7:37
   89      Julia Smith         FR 22  Holy Names                   24:25.8  7:52
  118      Claire Triller      SR 27  Holy Names                   25:39.9  8:16

-------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
-------------------------------------------------------------------------------

  1.    50  Holy Names                          (20:39.0  103:14.9)
==================================================
  1      2  Leah Triller         SO    19:23.2
  2      7  Kaylee Scott         FR    20:27.4
  3     10  Jacqueline Willsey   JR    20:41.2
  4     15  Kaitlin Close        FR    21:20.7
  5     16  Emily Reid           JR    21:22.4
  6   ( 43) Mackenzie Kennedy    SO    22:49.9
  7   ( 49) Molly Allen          SR    22:57.5

Full Results from Section 2 Harrier

Ed Springstead (Shaker) Invy

Queensbury H.S. Spartans                                   HY-TEK's Meet Manager
                        ED SPRINGSTEAD INVITE - 9/10/2011
                             FORMERLY SHAKER INVITE
                            COLONIE TOWN PARK (RTE 7)
                              Last Completed Event

Varsity Girls

    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  3 Triller, Leah             SO Holy Names            19:10.13    3
 10 Willsey, Jacqueline       JR Holy Names            19:57.31   10
 14 Scott, Kaylee             FR Holy Names            20:02.11   14
 31 Close, Kaitlin            FR Holy Names            21:25.26   31
 33 Allen, Molly              SR Holy Names            21:44.96   33
 38 Kennedy, Mackenzie        SO Holy Names            22:03.13   38
 52 Franchini, Rhianna        SO Holy Names            23:31.49   52
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   4 Academy of the Holy Names    91    3   10   14   31   33   38   52

Frosh Girls-Team

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
 15 Franchini, Rachael        FR Holy Names            10:32.15   15
 21 Smith, Julia              FR Holy Names            10:41.16   21
 23 Hummel, Sarah             FR Holy Names            10:42.51   23
 32 Lombardi, Isabelle        FR Holy Names            11:09.43   32
 38 Harris, Chamberlain        7 Holy Names            12:28.27   38
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   6 Academy of the Holy Names   129   15   21   23   32   38

Full Results from Section 2 Harrier

Niskayuna Ekiden

Girls 2500 Meter Run CC Splits
=======================================================================
        Meet:   8:45.30  9/6/2008    Molly Pezzulo, Burnt Hills
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Leah Triller              SO Holy Names             8:56.5h
  3 Catherine Maloy           JR Holy Names             9:28.7h
  5 Kaylee Scott              FR Holy Names             9:34.9h
  6 Jacqueline Willsey        JR Holy Names             9:35.3h
 10 Emily Reid                JR Holy Names             9:43.6h
 18 Mackenzie Kennedy         SO Holy Names            10:24.7h
 19 Kaitlin Close             FR Holy Names            10:26.3h
 20 Molly Allen               SR Holy Names            10:29.5h
 22 Claire Triller            SR Holy Names            10:41.7h
 24 Addy O'Keeffe             JR Holy Names            10:58.1h
 34 Rhianna Franchini         SO Holy Names            11:28.2h
 46 Eloise O'Keeffe           JR Holy Names            11:51.3h

Girls 3x2500 Meter Relay VAR TEAM
================================================================
        Meet:   29:09.0h  9/4/2010    Niskayuna, Niskayuna
                          Valero, Hensel, Labate
    School                                               Finals
================================================================
  1 Academy of the Holy Names  'B'                     29:00.9h
     1) Kaylee Scott FR                 2) Molly Allen SR
     3) Leah Triller SO                 4)
  3 Academy of the Holy Names  'C'                     29:43.6h
     1) Jacqueline Willsey JR           2) Emily Reid JR
     3) Mackenzie Kennedy SO            4)
  7 Academy of the Holy Names  'A'                     30:53.1h
     1) Kaitlin Close FR                2) Catherine Maloy JR
     3) Addy O'Keeffe JR                4)
  9 Academy of the Holy Names  'D'                     34:01.2h
     1) Claire Triller SR               2) Eloise O'Keeffe JR
     3) Rhianna Franchini SO            4)

Girls 1100 Meter Run CC Frosh Splits
=======================================================================
        Meet:   4:05.90  9/5/2009    Anastasia Monsen, Burnt Hills-Ball
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  2 Julia Smith               FR Holy Names             4:31.5h
  3 Rachael Franchini         FR Holy Names             4:34.1h
  4 Isabelle Lombardi         FR Holy Names             4:35.8h
  5 Sarah Hummel              FR Holy Names             4:39.0h
  8 Chamberlain Harris         7 Holy Names             5:36.7h

Girls 3x1100 Meter Relay Frosh Team
================================================================
        Meet:   13:05.22  9/5/2009    Shenendehowa, Shenendehowa
                          S Lenzi, V Taylor, E Hulbert
    School                                               Finals
================================================================
Finals
  1 Academy of the Holy Names  'A'                     13:44.6h
     1) Sarah Hummel FR                 2) Rachael Franchini FR
     3) Julia Smith FR                  4)

Full Results from Section 2 Harrier

Wondering what an ekiden is?

Ekiden is a term referring to a long-distance relay running race, typically on roads. The Japanese term originally referred to a post-horse or stagecoach which transmitted communication by stages.

From Wikipedia